da Dansk

Honningbutikkens udvalgte lynghonning – 330 g

Honning_logo_lilla_rund

Dansk lynghonning udvalgt af butikken “Honning” ved Katrine Klinken

En lækker kraftigt smagende og cremet honning fra biavler Lars Bo Christiansen i Nordjylland.

 

Smag:
Meget intens og sødmefyldt, smager af blomster og er næsten lidt karamelagtig. Fyldig, aromatisk med let bitterhed og umami. Hvis honningen gemmes, bliver den mørkere, og smagen udvikler sig og bliver dybere eller mere træagtig.

 

Konsistens:
Cremet og med bittesmå krystaller. Ved henstand er lynghonning geleagtig, og når man rører i den, bliver den blødere (den er thixotrop).

 

95,00 kr.

På lager

Beskrivelse

Dansk lynghonning udvalgt af butikken “Honning” ved Katrine Klinken

En lækker kraftigt smagende og cremet honning fra biavler Lars Bo Christiansen i Nordjylland.

 

Serveringsforslag:

Smager af så meget at den nærmest er et krydderi. Den store smag passer godt sammen med hårde lagrede oste, på brød, som tilbehør til frugter, nødder, chokolade og andre desserter. Til fjerkræ, i dressinger til bitre salater og meget andet.

 

Bearbejdning:
Presset og rørt.

 

Yderligere information

Bruttovægt 600 g
Område

Bearbejdning

,

Type

Smag

Konsistens

Om Biavleren

Om biavleren:

”Biavl med respekt for bierne, naturen og honningen” er det, som biavler Lars Bo Christensen står for. Han er vokset op med biavl i Nordjylland, og det har været en del af hele hans liv.

Gjøl Bigård ligger på Gjøl, der er en lille by i Vendsyssel ved nordkysten af Limfjorden. Gjøl var indtil 1930 en ø – nu er øen landfast og forbundet med en dæmning til halvøen Øland. Lars Bo har bistader mange steder: i Vendsyssel, Han Herred og Thy. Fælles for dem alle er, at de er placeret i naturområder, hvor der er rig vild flora og meget lidt landbrug. Der er bl.a. bigårde ved Gjøl, Øland, Svinkløv, Slettestrand, Rødhus, Frøstrup, Bulbjerg, Thorup Strand og nær Klitmøller i Nationalpark Thy.

Lars Bo Christensen er ejer/indehaver af Gjøl Bigård, Ulvedybet.dk

 

Læs mere om Gjøl Biavl her: www.gjol-bigard.dk

Facebook: Ulvedybet https://www.facebook.com/ulvedybet.dk

 

Lars Bo Christensen

Bjergets vej 66,

Gjøl

9440 Aabybro

 

Medlem af Danmarks Biavlerforening

DBF-kontrolnr.: 53905

 

Fakta

Honning skal opbevares tørt, mørkt og køligt. Bør ikke udsættes for direkte sollys.
Honning har lang holdbarhed. Honning bør ikke gives til børn under 1 år.

Ingredienser:
Dansk lynghonning.

NÆRINGSDEKLARATION FOR HONNING

Næringsindhold pr. 100 g:

Energi: 1420 KJ/340 kcal.

Fedt: 0 g

Mættede fedtsyrer: 0 g

Kulhydrater: 83 g

Sukkerarter: 83 g

Protein: 0 g

Salt: 0 g

Tilmeld nyhedsbrev